niedziela, 7 lutego 2016

Tiulowa spódniczka nie tylko na bal

Zgodnie z zapowiedzią mam dla Was tutorial na wykonanie tiulowej spódniczki. Moja spódniczka, to spódniczka księżniczki Anny na bal karnawałowy. Wykorzystałam atłasowy (satynowy) materiał na podszewkę, aby było bardziej karnawałowo, błyszcząco. Ten sam sposób możecie wykorzystać do uszycia spódniczki takiej na codzień. Wystarczy wybrać cienką bawełnianą dzianinę na podszewkę, aby było lekko, zwiewnie i wygodnie, trochę skrócić poszczególne części i gotowe. Aby było jeszcze łatwiej i szybciej - podszewkę i tiul możecie przyszyć do szerokiej ozdobnej gumy.A teraz moja wersja:

1. Wycinamy dwa kawałki materiału w kształcie trapezu. Górny brzeg musi być trochę szerszy niż połowa obwodu w pasie. Pamiętajcie też o ok 2 cm zapasu na szew. Dolny brzeg powinien być szerszy - u mnie jak zwykle wyszło na oko. Długość spódniczki musimy zmierzyć u dziecka - za kolano + 3 cm na podłożenie.


2. Potrzebny będzie też szeroki na ok 6 cm (jak górny brzeg naszego trapezu) kawałek materiału na pasek - do niego wpuszczać będziemy gumkę.


3. Zaczynamy od podwinięcia dolnego brzegu spódniczki. Podwijamy brzeg dwa razy, przymocowujemy szpilkami i przeszywamy. Oddzielnie w dwóch naszych trapezach.


4. Dwa kawałki naszej spódniczki układamy prawą stroną do prawej, przyczepiamy szpilkami i przeszywamy boki. Przeszywamy też zygzakiem, aby się nie strzępiło. Nasza podszewka praktycznie gotowa.

5. Bierzemy tiul. Długość powinna być trochę większa od długości podszewki. Ja zrobiłam dwie warstwy tiulu o szer. 270 cm. Rozkładamy dwa kawałki, jeden na drugim, przyczepiamy dłuższy brzeg szpilkami i przeszywamy blisko brzegu - łatwiej będzie marszczyć tiul i przymocowywać do podszewki.


6. Następnie zszywamy ze sobą krótsze boki tiulu.


7. Przyczepiamy szpilkami tiul do podszewki - w tym celu wyznaczam sobie kilka punktów na wstępie (tiul jest dużo szerszy od podszewki) - przypinam tył (szew) tiulu do tyłu podszewki, znajduję po przeciwległej stronie dokładnie środek przodu tiulu i podszewki i też je spinam, następnie w podobny sposób znajduję boki. W ten sposób wyznaczone mam 4 wspólne punkty, aby w miarę równomiernie rozłożyć tiul na podszewce. Teraz dookoła robię małe zakładki w miarę równe, spinam je szpilkami.8. Przyszywamy na maszynie tiul do podszewki. Łączymy ze sobą końce naszego paska, zszywamy i przypinamy szpilkami do spódniczki - prawa strona paska do lewej strony podszewki. Po przypięciu całego paska przyszywamy go do spódniczki.9. Następnie podwijamy ok 0,5 -1 cm drugiego brzegu paska i tak podwinięty pasek równo przypinamy do prawej strony naszej spódniczki (strona z tiulem). Przeszywamy równiutko bardzo blisko brzegu paska, zostawiając z tyłu ok 1 cm przerwę, przez którą na koniec wprowadzimy gumkę. Spódniczka gotowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz