środa, 19 sierpnia 2015

Jak zrobić nowy abażur do lampy

Jeśli chcecie odnowić starą lampę albo szykujecie pokoik dla dziecka i nie możecie znaleźć odpowiedniego abażuru, to jest to artykuł dla Was! :)

Nie potrzebujemy ograniczać się do lampek dostępnych w sklepach, możemy sami zrobić abażur wybierając z tysiąca wzorów tkanin dostępnych na rynku. Urządzając pokoik dziecięcy możemy użyć tej samej tkaniny do uszycia kapy na łóżko oraz innych dodatków i stworzyć w ten sposób piękne królestwo dla swojej pociechy.


Wszystko czego potrzebujemy to:
- biały, gładki abażur - do kupienia w markecie budowlanym, ikei bądź w internecie. Mój miał średnicę 35cm, wysokość 24 cm.
- klej wikolowy do drewna
- pędzel
- materiał o szerokości odpowiadającej obwodowi naszego abażuru + min. 1 cm i długości odpowiadającej wysokości abażuru + 2 cm. U mnie była to tkanina - 100% bawełna o szerokości 110 cm, długości 26 cm.


Zaczynamy od przycięcia tkaniny na odpowiedni wymiar. Następnie po kawałku nakładamy klej na abażur i przyklejamy do niego materiał tak, aby po jednej i drugiej stronie wystawał ok 1 cm materiału.


Wystający materiał smarujemy lekko klejem i zawijamy do wewnątrz abażuru, dociskając jak najmocniej za "obręcz".


Tak wygląda efekt końcowy - wystarczy powiesić i lampka gotowa :)


2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Klej nie przechodzi na drugą stronę i się nie brudzi. Nie trzeba go dużo, a tkanina ładnie się przykleja. U mnie trochę wzór wyszedł przechylony, ale to tylko z mojej winy (przez głupią pomyłkę musiałam część odkleić i wtedy materiał się lekko wygiął ;))

    OdpowiedzUsuń