poniedziałek, 26 maja 2014

Jak niewidocznie zaszyć dziurę

Dzisiaj pokażę krótką instrukcję, w jaki sposób zaszyć dziurę ręcznie. Umiejętność bardzo przydatna w szyciu, aby w estetyczny sposób zakończyć swoją pracę. Większą część pracy robi za nas maszyna, ale przychodzi ten moment, kiedy trzeba wywrócić zszyte części materiału na prawą stronę i co teraz...?
Pokażę, jak to zrobić na kilku zdjęciach. Mam nadzieję, że instrukcja będzie w miarę czytelna. Ja zszyłam brzegi komina po wywróceniu na prawą stronę:

Najpierw wbijamy igłę z nitką (oczywiście nitka zakończona supełkiem) od wewnątrz w miejsce, w którym kończy się zszycie maszynowe.Następnie składamy oba brzegi do siebie, przytrzymujemy jedną ręką w takiej pozycji, w jakiej mają ostatecznie się znaleźć - jeśli jest to tkanina bawełniana bądź inna nadająca się do prasowania - warto sobie zaprasować brzegi, co ułatwi nam pracę.


Gdy lewą ręką przytrzymuję materiał w odpowiednim położeniu, prawą zaczynam niewidoczny szew - trzeba prowadzić igłę równo po brzegu raz z jednej raz z drugiej strony - kawałek (kilka milimetrów) wzdłuż dzianinowego brzegu, kawałek wzdłuż polarowego. I tak na przemian, aż dojdziemy do końca naszej dziurki.


Tak to wygląda, gdy poluźni się nitkę i rozciągnie oba materiały:


A tak wygląda zaszyta dziura:


Udanego szycia! :)2 komentarze:

  1. udało mnie się !!!! dziękuję za wszystkie instrukcje - komin wyszedł jak należy a i dziurka się pięknie zszyła, wszystko od wykrojenia do zakończenia ( a pierwszy raz to robiłam i jestem początkującą maszynistką) zajęło mi niecałe 25 min. !
    Jeszcze raz dzięki i idę zobaczyć inne cudowności na Twym blogu.
    Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję :) Ostatnio cierpię na brak czasu, ale z pewnością jakieś nowe szyciowe tutki będą się pojawiały :)

    OdpowiedzUsuń